Czy operator wózków widłowych to opłacalny zawód?
Główne zadania operatorów wózków widłowych to transport, załadunek i rozładunek towarów na terenie hali magazynowej. Operator przede wszystkim kieruje pojazdem, ale jest to także ciężka praca fizyczna. Aby móc rozpocząć pracę na stanowisku operatora wózka widłowego, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy przed komisją UDT składający się z części praktycznej i teoretycznej.
Jak wygląda praca operatora wózka widłowego?
Operator kieruje wózkiem jezdniowym oraz obsługuje osprzęt. Do obowiązków operatora należy właściwe ustawienie wideł lub platformy oraz zabezpieczenie ładunku i przewiezienie go we wskazane miejsce. Niekiedy operatorzy zajmują się rozładunkiem towarów spaletyzowanych i dokonywaniem inwentaryzacji. Operatorzy o odpowiednich kompetencjach przeprowadzają także drobne prace konserwacyjne wózków. Oprócz tego, operatorzy wózków wykonują wszystkie czynności związane z pracą na magazynie, czyli kompletują towar do wysyłki.
Przeczytaj również: Na czym polega egzamin Pearson?
Jak zostać operatorem wózka widłowego?
Jak wspomniano na początku, aby zostać operatorem wózka widłowego, trzeba ukończyć odpowiednie szkolenie zwieńczone egzaminem. Kursy na wózki widłowe przeznaczone są dla osób pełnoletnich z przynajmniej podstawowym wykształceniem. Warunkiem przystąpienia do kursu jest brak przeciwwskazań zdrowotnych, a więc konieczne jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego. Jeśli kandydat chce pracować na wózkach wysokiego składowania, to obowiązkowo musi przejść psychotesty składające się z wywiadu, ankiet i testów aparaturowych.
Przeczytaj również: Ile trwa szkolenie barberskie?
Uprawnienia operatora wózka widłowego można nabyć w centrum szkoleniowym Crevi Consulting — szkolenia na widłaki Zielona Góra. Na kursie poruszane są zagadnienia z zakresu eksploatacji wózków zgodnej z zasadami BHP. Kursanci zapoznają się z wymogami dotyczącymi prowadzenia i przechowywania dziennika konserwacji oraz nabywają umiejętności z zakresu codziennego serwisu i przeglądu wózków. W części praktycznej kursanci uczą się kierować wózkiem.
Przeczytaj również: Polecane kursy dla nauczycieli
Perspektywy
W Polsce wciąż jest niedobór specjalistów z uprawnieniami UDT. Z roku na rok rośnie liczba ofert pracy dla operatorów wózków widłowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Zatrudnienie można znaleźć nie tylko w centrach logistycznych i halach dystrybucyjnych, ale także w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych i przemysłowych oraz w składach budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana