Czy szkolenie ppoż pracowników wymaga odnowienia?
Pracodawcy oraz pracownicy często zadają sobie pytanie, czy szkolenie przeciwpożarowe trzeba odnawiać. Jest ono niezwykle ważne, gdyż umiejętności nabyte podczas tego kursu mogą uratować życie innych osób. W niniejszym artykule omówimy, czy i kiedy należy je odnawiać oraz jakie korzyści płyną z regularnego szkolenia pracowników.
Jak wygląda szkolenie PPOŻ?
Szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ) jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska oraz rodzaju wykonywanej pracy. Wynika to z przepisów prawa, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy i instrukcji BHP. Szkolenia te mają na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami ochrony przeciwpożarowej oraz umiejętnościami postępowania w sytuacji zagrożenia pożarowego.
Przeczytaj również: Czy obcokrajowiec może uzyskać prawo jazdy w naszym kraju?
Szkolenie PPOŻ może być przeprowadzone wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje, czyli najczęściej powołany inspektor. Istnieje również możliwość przeprowadzenia szkolenia ppoż online, jak i stacjonarnie. Obejmuje ono między innymi tematy takie jak właściwe korzystanie z urządzeń przeciwpożarowych, szybka i bezpieczna ewakuacja z budynku w przypadku pożaru, czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz tego omawiane są zasady ograniczające ryzyko wybuchnięcia pożaru.
Wymagania dotyczące szkoleń przeciwpożarowych
Zgodnie z przepisami prawa, szkolenie podstawowe z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinno być przeprowadzone przed upływem 6 miesięcy od chwili zatrudnienia pracownika. Program powinien być dostosowany do stanowiska pracy i jego specyfiki. Przeprowadzić je może m.in. firma oferująca szkolenia BHP i PPOŻ – GabrielSafety.pl.
Wiele ekspertów podkreśla znaczenie odnawiania szkoleń, dzięki czemu pracownicy będą mogli odświeżyć wiedzę i zaktualizować ją, jeśli zalecenia uległy zmianie. Ich regularne odnawianie zwiększa poziom bezpieczeństwa nie tylko dla uczestnika, ale także dla osób, które mogą potrzebować pomocy w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Dla różnych grup zawodowych i stanowisk częstotliwość ta może się różnić, a w przypadku środowisk szczególnie narażonych na ryzyko pożaru warto stale zapoznawać pracowników z obowiązującymi zasadami i utrwalać ich wiedzę.
Podsumowując, szkolenia PPOŻ są obowiązkowe dla wszystkich pracowników. Dbając o bezpieczeństwo przeciwpożarowe w miejscu pracy, pracodawcy oraz pracownicy przyczyniają się do minimalizacji ryzyka pożarowego oraz zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa w firmie i świadomości na temat zagrożeń pożarowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana