Czy warto wybrać się na obóz językowy?
Obozy językowe to popularna i skuteczna forma nauki języka obcego. Mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, wiek nie jest tutaj żadną przeszkodą. Wyjazdy organizowane są w Polsce lub zagranicą. Łączą wypoczynek, rozrywkę i naukę w jednym. I w ogóle nie kojarzą się ławkami szkolnymi. Dlaczego są takie skuteczne? Przedstawiamy główne korzyści obozów językowych.
Kiedy przydaje się znajomość języków obcych?
Na pewno podczas podróżowania. Angielski chociażby jest językiem oficjalnym — jeśli go znasz, dogadasz się z ludźmi na całym świecie. Oczywiście nie wszyscy obcokrajowcy mogą się taką kompetencją pochwalić, gdy więc nie wybierasz się do anglojęzycznego państwa, lepiej będzie poznać język kraju, który jest celem twojej wyprawy. Dzisiaj jednakże, coraz więcej osób uczy się mówić po angielsku, dlatego nie powinieneś mieć większego problemu z komunikacją za granicą.
W każdej chwili można zacząć mówić innym językiem. Być może masz kogoś w rodzinie, kto nie posługuje się polszczyzną. Warto wyjść naprzeciw drugiej osobie i poznać jej język. Wielojęzyczność daje także szansę na poznawanie nowych osób, o innej kulturze i pochodzeniu. Posiadanie takich kontaktów jest rozwijające. Język przyda ci się ponadto w znalezieniu dobrej pracy.
Korzyści, jakie zyskasz, wyjeżdżając na obóz językowy
Wiesz dlaczego obozy językowe za granicą są takie skuteczne? Bo są organizowane w naturalnym środowisku nauki — doświadczasz tzw. efektu zanurzenia. Rozmawiasz z obcokrajowcami, z którymi mieszkasz i z native speakers, odpowiadającymi za zaplanowany czas. Jesteś wręcz zmuszony, by posługiwać się obcym językiem. Jesteś przez niego otoczony, używasz go przez cały dzień i dzięki temu szybciej nabierasz płynności.
Ciekawą opcją jest wakacyjny obóz językowy. Być może zastanawiasz się teraz, co nauka ma wspólnego z wakacjami. Otóż wiele. Podczas takiego pobytu uczysz się innego języka, ale też uczestniczysz w różnych zajęciach sportowych, wycieczkach i zabawach. To czas, w którym kształtują się niezapomniane wspomnienia, a przyjaźnie, jakie wtedy zawrzesz, mogą trwać całe lata.
Istnieje duża szansa na to, że na letnim obozie językowym znajdziesz swoją bratnią duszę. A biorąc pod uwagę różne pochodzenie, taka relacja może być ogromnie ubogacająca. Na pewno letni obóz językowy, jako połączenie nauki i wypoczynku to ambitny pomysł, ale dobrze jest spojrzeć na niego także pod względem inwestycji w przyszłość.
Kiedy wysłać dziecko na obóz językowy?
Wiesz już, że wiek nie jest ograniczeniem dla wyjazdu. Jeśli chodzi o tych najmłodszych, kursy skierowane są do różnych grup wiekowych. Można na nie wysłać już siedmiolatków. Najlepiej jest sprawdzić oferty różnych szkół.
Czasami lepiej jest poczekać do kolejnych urodzin swojej pociechy. Dlaczego? Dziecko musi być mentalnie przygotowane na kolonię językową. To ma być dla niego ciekawe wyzwanie, na którym wiele skorzysta, a nie trauma, która będzie się za nim ciągnąć przez lata. Nie każdy młody człowiek jest gotowy na to, by wrzucono go na głęboką wodę. Na obozach językowych będzie wiele nowych ludzi. Nieśmiałe dziecko może czuć się przytłoczone takimi warunkami. Dobrze jest przygotować je do wyjazdu, poprzez zadbanie o jego psychiczne potrzeby, wzmocnienie inteligencji emocjonalnej, dzięki której poradzi sobie w stresujących sytuacjach.
Organizatorzy wymagają od uczestników, by znali język przynajmniej na podstawowym poziomie. Nie musisz się spieszyć. Daj dziecku chwilę, by poznało język. Komunikowanie się nim nie będzie dla niego takie przerażające, zwłaszcza kiedy chcesz je wysłać za granicę. Co ważne, podczas samotnych wyjazdów dzieci uczą się samodzielności i odpowiedzialności — a to ważne życiowe cechy.
Obozy językowe — które wybrać?
Zastanawiasz się, gdzie wysłać dziecko na obóz językowy? Szkoły językowe oferują wiele możliwości. W zależności od preferencji powinno się przedyskutować temat z pociechą i zapytać ją, która propozycja jej lepiej odpowiada. Obozy językowe w Polsce są tańsze niż obozy językowe za granicą. Cena tych drugich zaczyna się od 2000 zł.
Dostępne są też obozy językowe dla młodzieży. Studenci mogą na przykład brać udział w wymianach międzynarodowych. W ten sposób zdobywają cenne doświadczenia, związane z rozwojem kompetencji językowych, ale również społecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana