Dlaczego szkoła rodzenia jest ci potrzebna?
Szkoła rodzenia ma na celu przygotowanie przyszłych matek do porodu i opieki nad dzieckiem po jego narodzinach. Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny. Mogą w nich uczestniczyć mężczyźni — odbycie takiego kursu jest dla nich obowiązkowe, wtedy gdy planują być obecni na sali porodowej. Czy warto w ogóle wybrać się do szkoły rodzenia? A jeśli tak, to dlaczego? Przychodzimy ci na pomoc i odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Czy każdy może chodzić do szkoły rodzenia?
Zastanawiasz się pewnie, czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa. Nie jest, jednak uczęszczanie do niej niesie ze sobą szereg korzyści dla każdego z rodziców i oczywiście dla dziecka. Nie każda kobieta może jednak w takich zajęciach uczestniczyć. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie zaświadczenia od lekarza. Jeśli specjalista uzna, że przyszła matka nie może brać udziału w ćwiczeniach, pozostają jej, także ważne, lekcje teoretyczne. Ćwiczenia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, dzięki czemu kobiety mogą czuć się bezpieczne i zaopiekowane.
Szkoła rodzenia dedykowana jest nie tylko kobietom spodziewającym się pierwszego dziecka, ale także tym, które będą rodzić kolejny raz. Chodzi o to, by jak najlepiej przygotować się do macierzyństwa i tacierzyństwa. A na takim kursie można zdobyć wszelką potrzebną wiedzę oraz zweryfikować porady, którymi chętnie obsypuje przyszłą matkę rodzina i przyjaciele. Wiedza zdobyta w tym czasie będzie niezwykle przydatna przyszłym ojcom, chcącym dobrze wypełnić nową rolę, jaka ich czeka i być wsparciem dla swojej partnerki.
Jakie tematy powinny być poruszone w szkole rodzenia?
- dbanie o siebie w ciąży
- dolegliwości, z jakimi należy udać się do lekarza
- ćwiczenia w czasie ciąży
- rozpoznawanie, kiedy zaczyna się poród, by w odpowiednim momencie skontaktować się z położną i lekarzem
- kompletowanie wyprawki dla noworodka
- radzenie sobie z bólem podczas porodu
- wsparcie ojca na sali porodowej
- możliwe powikłania, jak im zapobiec i jak wygląda pierwsza pomoc
- radzenie sobie z silnymi emocjami przed i po porodzie
- opieka nad nowonarodzonym dzieckiem.
Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?
Zalecane jest ukończenie szkoły rodzenia 4 tygodnie przed planowanym porodem. Kobiety mogą zapisywać się po 20. tygodniu ciąży, kiedy przykre dolegliwości ustąpią i nie będą przeszkadzały w uczestniczeniu w zajęciach. Najpóźniej mogą wziąć udział w programie szkoleniowym w 30. tygodniu ciąży. A ile trwa szkoła rodzenia? Zwykle kurs realizowany jest w przeciągu 2 do 4 miesięcy. Jeśli stosunkowo wcześnie zacznie się zajęcia, można je rozłożyć na dłużej i odbywać je raz w tygodniu. Im później zdecyduje się na szkołę rodzenia, tym częściej powinno się do niej chodzić.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły:
- ile trwa kurs - szkoła może oferować kilkanaście spotkań, zamiast standardowych kilku
- lokalizację
- czy pod ręką są specjaliści z różnych dziedzin: medycyny, psychologii, położnictwa, fizjoterapii
- opinię o szkole
- liczbę uczestników
- wyposażenie szkoły.
Ile kosztuje szkoła rodzenia?
Uczestnictwo w prywatnej szkole rodzenia kosztuje 200 - 700 zł. W przypadku zajęć indywidualnych, cena może wzrosnąć do około 1800 zł. Nieważne, czy kobieta przyjdzie sama, czy z towarzyszem, koszt pozostaje ten sam.
Dostępne są też darmowe szkoły rodzenia, refundowane przez NFZ i lokalne samorządy. Kursy są także organizowane przez szpitale, w których pracują położne. Warto sprawdzić te możliwości w swoim regionie.
Szkoła rodzenia online to dobre rozwiązanie, jeśli lekarz zalecił pacjentce leżenie oraz wtedy, gdy przyszła matka jest bardziej podatna na wirusy. Osłabienie organizmu i jego mobilizacja do walki z chorobą może utrudnić przebieg ciąży. W Internecie znajdziecie darmowe materiały przygotowujące was na wielki dzień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana