Dlaczego warto zrobić kurs na obsługę rębaka do drewna?

Podczas prac rolniczych, leśnych i sadowniczych często sięga się po tzw. rębaki do drewna. Są to praktyczne urządzenia, dzięki którym można szybko i bez większego problemu rozdrobnić drewniane elementy na mniejsze części. Obsługa tego urządzenia wymaga jednak pewnej wprawy. Dlatego też przed podjęciem pracy w charakterze operatora rębaka warto najpierw przejść stosowny kurs. Poznaj więcej informacji na temat tego typu szkolenia!
Rębaki do drewna – mechanizm działania
Rębaki do drewna znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle leśnym, budownictwie oraz ogrodnictwie. Można go z powodzeniem wykorzystywać m.in. do porządkowania terenu pozostałego po wycince drzew, jak również do usuwania pni i gałęzi pozostałych na danym obszarze po silnej burzy lub wichurze. Urządzenia oferowane przez taką firmę, jak INTERPART, doskonale nadają się również do wykorzystywania w trakcie przygotowywania drewna na opał.
Rębaki z reguły dzieli się na modele tarczowe oraz bębnowe. Wszystkie one wyposażone są w odpowiednie części tnące, a także mechanizm napędowy w postaci silnika elektrycznego albo spalinowego z rurą odprowadzającą. Obracająca się tarcza lub bęben skutecznie rozdrabnia drewno na niewielkie cząstki (tzw. zrębki), które często używa się do wytwarzania np. papieru albo płyt wiórowych.
Kurs na operatora rębaka w praktyce
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obsługą rębaka mogą zajmować się tylko osoby, które dysponują stosowną licencją. Do jej uzyskania konieczne jest przejście specjalnego kursu szkoleniowego. W jego ramach uczestnicy biorą udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. W trakcie tych pierwszych poznają ogólne zasady działania urządzenia oraz reguły jej bezpiecznego użytkowania. Ponadto dowiadują się też, jak samodzielnie dokonać pewnych napraw w razie nastąpienia awarii.
Z kolei zajęcia praktyczne służą nauczeniu kursantów tajników posługiwania się takim sprzętem, jak rębak do drewna. Szkolenie odbywa się na nowoczesnej maszynie, a nad jego prawidłowym przeprowadzeniem czuwają doświadczeni instruktorzy, dysponujący rozległą wiedzą fachową oraz zaawansowanymi umiejętnościami praktycznymi. Na terenie, gdzie są prowadzone warsztaty, odtwarza się warunki zbliżone do tych panujących w lesie, sadzie lub ogrodzie.
Kursy na operatora rębaka do drewna odbywają się tak w dni robocze, jak i w weekendy. Z reguły mogą w nich uczestniczyć nie tylko osoby mieszkające w danym mieście, ale także z dalszych miejscowości. Po ukończeniu szkolenia można podjąć starania o pracę w zawodzie operatora rębaka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana