Jak nauczyć się jeździć na nartach?
Dobrze jest móc się czasem wyszaleć w zdrowy sposób. Na przykład jeżdżąc na nartach. Nie umiesz? Nie szkodzi. Możesz się łatwo nauczyć, bez względu na to, w jakim jesteś wieku. Liczą się chęci, entuzjazm i odrobina… odwagi. Upadki i kontuzje bowiem zdarzają się na początku narciarskiej przygody. Grunt, by obawy nie blokowały cię przed spróbowaniem zjazdu po stoku. Od czego więc zacząć? Na czym się skupić? Czytaj artykuł, a potem szusuj!
Nauka jazdy na nartach — co na początek?
Jeżdżenie na nartach nie jest takie trudne, jak się wydaje. Musi być jednak poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Nie możesz działać całkiem spontanicznie. Po prostu wzuć buty i narty i jechać. Inaczej może się to dla ciebie skończyć niepotrzebną kontuzją. I ciepłą herbatą w hotelu (bo jazda będzie niemożliwa). Jeżeli chcesz czerpać przyjemność z tego sportu, zastosuj się do ważnych wskazówek.
Czy konieczne jest przygotowanie fizyczne przed zjazdem na nartach?
Wydaje ci się, że możesz po prostu wstać od komputera i iść na narty? Możesz, ale bardzo sobie tym zaszkodzisz. Powinieneś zacząć od wprowadzenia regularnego treningu — najlepiej kilka miesięcy przed wybraniem się na stok. Chodzi o to, by przygotować mięśnie i kondycję do wymagań sportu narciarskiego. Bardzo ważne jest wzmocnienie rąk i nóg. Dzięki temu łatwiej podniesiesz się po upadku.
Do tego dodaj systematyczne rozciąganie. Ciało musi być elastyczne, by pracować potem bez zarzutu i nie ulec nadwyrężeniu. Świetnym pomysłem na wyrobienie formy jest pływanie, bieganie i jazda na rowerze. Nie pomijaj ćwiczeń w domu. Pamiętaj też, że przed każdą jazdą na nartach należy się porządnie rozgrzać.
W jaki sprzęt do jazdy na nartach musisz się zaopatrzyć?
Jazda na nartach wymaga posiadania właściwego sprzętu i stroju. Co musisz uwzględnić, robiąc zakupy?
- Gogle — to absolutna konieczność. W górach w czasie zimy nie jest trudno o problemy ze wzrokiem. Słońce odbija się od śniegu, co wymusza mrużenie oczu. Jeśli chcesz się cieszyć codzienną jazdą podczas wypoczynku, musisz mieć gogle. Inaczej spędzisz wolny czas w przyciemnionym pokoju w hotelu, czekając aż oczy wrócą do siebie po tak złym potraktowaniu.
- Potrzebujesz stroju na narty, czyli specjalnych spodni i kurtki, które są wygodne, oddychające i zachowują ciepło. Do tego przydadzą się skarpety narciarskie, opaska pod kask, kask i grube (najlepiej jednopalczaste) rękawice. Kask możesz wypożyczyć w ośrodku. Wcześniej jednak upewnij się, czy na pewno jest taka możliwość.
- Dobrze dobrane buty narciarskie. Przymierzaj je w skarpetach narciarskich, przybierając pozycję do jazdy. Wybierz miękkie, by czuć się w nich komfortowo. Buty na narty dobiera się w centymetrach. Nie mogą być ani za wąskie, ani za szerokie. Zwykle są dostępne w wypożyczalni, więc nie musisz od razu kupować swoich.
- Kijki to ważny element narciarza. Służą utrzymywaniu równowagi i podtrzymaniu się na nich w razie potrzeby. Ułatwiają też podnoszenie się.
- Wybierając narty, skorzystaj z pomocy sprzedawcy lub osoby w wypożyczalni. Pamiętaj o ich wysmarowaniu w serwisie.
- Wiązania narciarskie — dobiera się je i ustawia do danej osoby.
Czy potrzebny ci jest instruktor nauki jazdy na nartach?
Możesz próbować uczyć się jeździć sam lub z pomocą doświadczonych znajomych. Miej jednak na uwadze to, że nie wszyscy jeżdżą tak samo. Nauka jazdy na nartach powinna być dopasowana do twoich predyspozycji. Niezbyt dobrym pomysłem jest korzystanie z porad youtuberów. Nauka jazdy na nartach pod okiem instruktora to najlepsza opcja. Dlaczego? Nikt nie przekazuje ci swoich nawyków, tylko uczy cię indywidualnie, bierze pod uwagę twoje własne błędy i daje rozwiązania specjalnie dla ciebie. Instruktor pokaże ci nie tylko, jak ustawiać stopy, ale też, jak posługiwać się kijkami, by nie stanowiły dla ciebie niebezpieczeństwa.
Poza tym, ucząc się z instruktorem, nabierasz od początku dobrych nawyków. Unikniesz wielu kontuzji i poważniejszych wypadków przez nieumiejętną jazdę. Kurs nauki jazdy jest dla ciebie i dla innych bezpieczniejszy, gdy dopiero uczysz się poruszać na nartach. Warto też na pewno wziąć pod uwagę zakupienie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Na stoku mogą się wydarzyć różne sytuacje. Jeśli na kogoś wpadniesz z dużą prędkością, możesz zrobić krzywdę komuś i sobie.
Ile kosztuje nauka jazdy na nartach? Nauka jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych to koszt około 70 zł za godzinę. Do tego trzeba doliczyć kupno lub wynajem sprzętu. Ta druga opcja jest lepsza w przypadku dzieci ze względu na to, że jeszcze rosną, nie ma więc sensu gromadzić wielu sprzętów w domu. Za wypożyczenie zapłacisz około 50 zł za dzień.
Jak jeździć na nartach? Poznaj główne techniki jazdy na nartach
Masz już sprzęt, nauczyciela, jesteś przygotowany fizycznie. Możesz ruszać na stok. Co musisz opanować na początek?
- Pług — w tej technice narty ułożone są szerzej z tyłu, a zbliżone są do siebie z przodu. Jazda zawsze musi się odbywać przy zgiętych kolanach, luźnej postawie i z rękami zgiętymi z boku. Hamujesz zbliżając dzioby nart do siebie.
- Skręcanie płużne — przenosisz ciężar na jedno kolano.
- Jazda w skos stoku (dostokowa) — polega na równoległym ułożeniu nart. Poruszasz się na zewnętrznej krawędzi przedniej narty i wewnętrznej tylnej.
- Równoległa jazda (skręt odstokowy) — naciskając dłońmi kolano, narta górna zmienia krawędź z zewnętrznej na wewnętrzną.
Daj się poprowadzić doświadczonemu instruktorowi. Łatwiej opanujesz podstawy i szybciej staniesz się samodzielny na stoku. Chcesz, by twoje dziecko nauczyło się jeździć na nartach? Pomyśl o tym, że nauczyciel podejdzie do niego bez emocji, jakie wiązałyby się z twoim przewodnictwem. Zadaj sobie również pytanie, czy jesteś na tyle swobodny na stoku, by skupić się na kimś innym. Jazda na nartach jest trochę jak jazda samochodem. Ruszyłbyś na ulicę, nie wiedząc, jak jeździć?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana