Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?
W teorii wszystko wygląda bardzo prosto – 30 godzin teorii i jazd, egzamin państwowy i prawo jazdy masz w kieszeni. W praktyce jednak nie wygląda to tak kolorowo – a przynajmniej nie w przypadku każdego. Zanim wybierzesz się na kurs, potrzebujesz badań lekarskich i numeru PKK. Potem czeka Cię sporo nauki. Jak przebiega szkolenie na kat. B i co musisz zrobić, by je uzyskać? Przeczytaj i dowiedz się!
Prawo jazdy kat. B – jak wygląda szkolenie teoretyczne?
Wszystko zaczyna się od znalezienia ośrodka szkoleniowego. Jak zauważa Adam Sobiech z Centrum Szkolenia Kierowców w Łomży, wybór miejsca kursu ma kluczowe znaczenie wobec końcowego sukcesu. Gdy już załatwisz wszystkie formalności związane z Profilem Kandydata na Kierowcę i badaniami lekarskimi, możesz zapisać się do wybranej szkoły. Tam czeka Cię 30 godzin zajęć teoretycznych. W trakcie tych zajęć (stacjonarnych lub online) poznasz zasady panujące na drogach i zapoznasz się z budową auta osobowego. Zrozumiesz też najważniejsze zasady prowadzenia takiego pojazdu. W niektórych ośrodkach szkoleniowych masz dostęp jedynie do zajęć praktycznych, a teorię możesz zrobić przez internet.
Przeczytaj również: Jak wygląda kurs prawa jazdy na kategorię C?
Zajęcia praktyczne na kursie do prawa jazdy kat. B
Po zakończonym pozytywnie egzaminie teoretycznym czekają na Ciebie jazdy autem. Zwykle dobry Ośrodek Szkolenia Kierowców zapewnia samochód taki sam jak na egzaminie państwowym. Wszystko zależy jednak od wybranej przez Ciebie szkoły. Pierwsze godziny to zapoznanie się z autem i jazda po placu manewrowym. Jeśli takie szkolenie nie sprawi Ci trudności, wszystkie następne godziny odbędą się już na ulicach miast. Instruktor pokaże Ci najważniejsze zasady prowadzenia auta, przydatne czynności i zapewni wsparcie w trudnych momentach. Ostatnia godzina lub dwie to jazda po trasach egzaminacyjnych i powtórka z placu manewrowego. Wszystko po to, by zapewnić Ci sukces na egzaminie.
Przeczytaj również: Czym powinien się cechować dobry instruktor nauki jazdy?
Czym możesz jeździć, mając prawo jazdy kat. B?
Zdany egzamin na prawo jazdy to jeden z najszczęśliwszych momentów dla wszystkich kursantów. Stajesz się wtedy pełnoprawnym kierowcą. Po odebraniu prawa jazdy kat. B możesz zacząć kierować:
Przeczytaj również: Jak zdobyć prawo jazdy na wczasach?
autem o DMC do 3,5 tony;
pojazdem o DMC do 3,5 tony z przyczepką o DMC do 750 kg;
motocyklem o pojemności do 125 cm3 (po 3 latach od otrzymania prawa jazdy kat. B);
trójkołowcem z homologacją L5e;
ciągnikiem rolniczym tzw. traktorem.
Dla wielu osób prawo jazdy kat. B jest niemal obowiązkiem. Rzeczywiście daje ono spore możliwości prowadzenia pojazdów. Warto jedynie skorzystać z propozycji profesjonalnej szkoły dla kursantów, by wyrobić sobie dobre nawyki za kółkiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana