Jak zostać konserwatorem dźwignic?

Z roku na rok zwiększa się liczba stosowanych w różnorodnych branżach wszelkiego rodzaju urządzeń transportu bliskiego, wśród których wyróżnić można między innymi także dźwignice. Wzrost ich wykorzystywania wpływa natomiast również na rosnący popyt na rynku pracy związany ze specjalistami mogącymi je konserwować. Sprawdź więc, jak zdobyć pewny zawód i pracować jako konserwator dźwignic.
Czym zajmuje się konserwator dźwignic i ile zarabia?
Konserwator dźwignic to stanowisko pracy, w którego zakres obowiązków wchodzą czynności związane z bieżącym utrzymaniem urządzeń dźwignicowych w sprawności poprzez przeprowadzanie ich konserwacji i napraw. Mediana zarobków na tym stanowisku w styczniu 2022 roku wynosiła 5 100 zł brutto. Najlepsi konserwatorzy dźwignic mogą jednak liczyć w naszym kraju na wynagrodzenie rzędu nawet ponad 6 530 zł brutto.
Kto może zostać konserwatorem dźwignic?
Konserwatorem dźwignic może zostać każda osoba, która ma ukończone 18 lat oraz nie posiada przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Dodatkowo warto także, aby posiadała ona umiejętności z zakresu mechaniki, elektryki oraz hydrauliki. Do wykonywania tego zawodu niezbędne są także odpowiednie uprawnienia wydawane przez UDT, które można zdobyć poprzez szkolenia dla operatorów i konserwatorów dźwignic i przystąpienie do egzaminu składającego się z dwóch części — teoretycznej obejmującej 15 pytań zamkniętych oraz praktycznej obejmującej zagadnienia związane z elektryką, mechaniką i hydrauliką UTB.
Jak wygląda szkolenie na konserwatora dźwignic?
Szkolenia na konserwatora dźwignic, które oferuje między innymi Ośrodek Szkolenia Technicznego GORAND ze Szczecina składają się zarówno z wykładów teoretycznych, jak i zajęć praktycznych. Dzięki temu pozwalają one zdobyć wiedzę z zakresu między innymi:
- schematów elektrycznych będących podstawową umiejętnością sprawdzaną na egzaminie przeprowadzanym przez UDT,
- obowiązków spoczywających na konserwatorze dźwignic,
- budowy maszyn dźwignicowych,
- przepisów BHP,
- zagadnień mechanicznych oraz hydraulicznych.
Dzięki temu osoby, które ukończą tego typu szkolenie oraz uzyskają pozytywny wynik z egzaminu UDT, skutkujący odpowiednimi uprawnieniami będą mogły pracować jako konserwator wszelkiego rodzaju dźwignic, do których zaliczyć można na przykład:
- żurawie pokładowe, stacjonarne, pływające, przesuwne, szynowe,
- dźwigi budowlane.
- dźwigi towarowo-osobowe,
- wciągniki i wciągarki,
- suwnice,
- podesty ruchome.
Zyskując tym samym wiele możliwości znalezienia bardzo dobrze płatnej pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ośrodek Terapeutyczno Edukacyjny Danuta Sadownik
Szkolenia, kursy woj. dolnośląskie58-560 Jelenia Góra, Kasprzaka 33
-
Turliński Management Zbigniew Turliński
Szkolenia, kursy woj. mazowieckie05-082 Kwirynów, Jaśminowa 1A