Jakie możliwości daje kursantom licencja zawodowego pilota śmigłowcowego CPL?

Osoby, które chcą pracować w zawodzie pilota śmigłowca, muszą przejść odpowiednie szkolenia. Na ich podstawie uzyskują one licencję uprawniającą ich do starania się o zatrudnienie w wymarzonej profesji. Zdobycie stosownego dokumentu zazwyczaj nie jest trudne, trzeba jednak sumiennie przygotować się do wykonywania obowiązków pilota. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu. Koniecznie przeczytaj jego treść.
Jak zdobyć licencję CPL?
Licencję CPL uzyskuje się dzięki uczestnictwu w specjalistycznym kursie, złożonym z części teoretycznej i praktycznej. W szkoleniu mogą brać udział osoby pełnoletnie, dysponujące stosownym orzeczeniem lotniczo-lekarskim klasy 1 oraz licencją pilota śmigłowca turystycznego PPL (H). Kompleksowe kursy organizowane przez takie placówki, jak serwis śmigłowców HeliMax, z reguły trwają 100 godzin. W ich trakcie porusza się zagadnienia dotyczące m.in. prawa lotniczego, nawigacji oraz ogólnych zasad lotu. Odbywają się one zarówno w formie tradycyjnych wykładów, jak i samokształcenia realizowanego za pomocą materiałów dydaktycznych przekazanych przez ośrodek szkoleniowy. Na ogół można w nich brać udział stacjonarnie albo online za pośrednictwem specjalnej platformy e-learningowej.
W ramach szkoleń praktycznych mieści się 40 godzin lotów zrealizowanych w obecności wysoko wykwalifikowanego, doświadczonego instruktora. Zwieńczeniem praktyki staje się natomiast 10 godzin samodzielnego lotu pod nadzorem osoby uczącej.
Uczestnicy szkolenia, którzy ukończyli z sukcesem kurs, muszą przystąpić do specjalnego egzaminu organizowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W skład testu wchodzą część teoretyczna oraz praktyczna. Po zaliczeniu obu egzaminów można uzyskać licencję zawodowego pilota śmigłowca.
Dlaczego warto starać się o licencję zawodowego pilota śmigłowca?
Dysponowanie licencją zawodowego pilota śmigłowcowego jest bardzo ważne. Od jej uzyskania zależy bowiem możliwość podjęcia pracy w omawianej profesji. Osoby mające stosowne uprawnienia mogą znaleźć zatrudnienie zarówno jako pilot-dowódca (PIC), jak i drugi pilot w komercyjnych lotach śmigłowcami. Po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu można także pracować w pogotowiu lotniczym oraz w specjalistycznych operacjach przy sieciach gazowych i energetycznych. Ukończone z sukcesem szkolenie pilota śmigłowca oraz uzyskanie licencji CPL (H) pozwala na otrzymanie uprawnień instruktora albo egzaminatora. Osoby te są uprawnione do przeprowadzania szkoleń w locie oraz sprawdzania kursantów za pomocą testów umiejętności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji Szkolenia, Kursy, Wózki Widłowe
Szkolenia, kursy woj. lubelskie20-086 Lublin, Szewska 4