Ołówkiem, węglem czy kredkami — jakie są techniki rysowania?
Każdy może rysować, wystarczy tylko opanować podstawowe zasady i wybrać dla siebie odpowiednią technikę i styl. Jeśli chcemy osiągnąć profesjonalny poziom, musimy ciągle praktykować rysowanie, ale też poszerzać swoje horyzonty w tej dziedzinie. Jakie narzędzia mamy do wyboru? Co robić, by stawać się lepszym? Kim się inspirować podczas tworzenia? Poznaj nasze podpowiedzi.
Narzędzia do rysowania — wybierz coś dla siebie
Sztuki plastyczne oferują wiele możliwości. Rysowanie jest jedną z popularniejszych. Co ciekawe, określenie “rysunek” utrwalił się na słowiańskich terenach w XVI w. Wcześniej używano terminów: “kreska” i “linia”. Nazwy technik rysowania pochodzą zwykle od używanych narzędzi. Zastanawiasz się, po jakie narzędzia do rysunku sięgnąć? Do wyboru masz:
- węgiel drzewny natłuszczony
- węgiel
- ołówek grafitowy
- ołówek metalowy
- pastele
- sangwinę
- kredki.
Rysowanie węglem drzewnym natłuszczonym i zwykłym
Ta technika sprawdza się w rysunku niewymagającym dokładnego przedstawienia szczegółów. Przy rysowaniu za pomocą tego narzędzia używa się gumki chlebowej. Jest ona niezbędna szczególnie w przypadku korzystania z węgla nienatłuszczonego, które ulega łatwemu rozmazywaniu się na papierze. Węgiel drzewny natłuszczony z kolei ma tę właściwość, że po jakimś czasie wysycha, trudniej jest więc go roznieść.
Warto wiedzieć, że rysowanie węglem sprawdza się podczas tworzenia portretów, szkiców, ale też pejzaży. W wielu filmach przedstawiających starsze czasy, można zobaczyć, jak używano węgla. Niewątpliwie, ma on swój urok; przywodzi na myśl artystę, z zapałem odtwarzającym obrazy różnych miejsc i twarze mijanych osób.
Jakie są rodzaje ołówków?
Rysowanie ołówkiem ma nie tak długą historię, jakby się wydawało. Pierwsze, znane nam dzisiaj ołówki do rysowania powstały dopiero w XVI w. Nie wyparły jednak węgla, którego do dzisiaj z powodzeniem się wykorzystuje. Nazwa ołówek pochodzi od ołowiu, używanego wcześniej do rysowania. W XVI w. odkryto grafit. Okazało się, że świetnie się nadaje do twórczych poczynań. Był jednak zbyt kruchy, dlatego zaczęto tworzyć dla niego drewniane osłonki.
Najpopularniejsze ołówki to te grafitowe. Mogą się różnić między sobą twardością: miękkie oznaczane są literą B, a twarde literą H. Są też pośrednie oznakowania: HB i F. Miękkie ołówki umożliwiają nanoszenie poprawek, wymazywanie kreśleń bez pozostawienia śladu.
Na rynku obecne są też ołówki do rysowania metaliczne, posiadające automatyczny mechanizm. Temperówka jest już wbudowana w system ołówka. Obudowa jest wytrzymalsza od zwykłej drewnianej oprawy.
Na czym polega rysowanie sangwiną?
Sangwina to czerwonobrunatna kredka przeznaczona do szkicowania. Jej nazwa pochodzi od słowa “krew” i faktycznie rysunki tworzone sangwiną wydają się jakby nakreślone krwią. Popularnym artystą używającym tego narzędzia był Leonardo da Vinci. W okresie renesansu zaczęto też posługiwać tym przyrządem plastycznym.
Jak rysować pastelami?
Rysowanie pastelami polega na nanoszeniu na papier kolorów i rozmazywaniu ich. W zależności od grubości pastelu, możemy uzyskać różny efekt. Kiedy opanujemy posługiwanie się tym narzędziem, będziemy wiedzieć, kiedy mocniej przycisnąć pastel do papieru, a kiedy go naostrzyć. Do wyboru mamy: pastele miękkie, twarde, wodne, olejne, kredkowe, woskowe oraz ołówki pastelowe.
Jak lepiej rysować?
Jeśli chcemy wzmacniać swoje umiejętności, powinniśmy sięgać po podręczniki, dzięki którym dowiemy się na przykład, jak rysować części ciała. Chcesz zostać profesjonalistą?
Zapisz się na naukę rysunku, nabierzesz w ten sposób dobrych nawyków i dowiesz się, jak stawiać „kreski”. Podpatruj najlepszych. W Internecie znajdziesz wiele dzieł wybitnych artystów, tworzących w różnych stylach: fotorealistycznym, czy abstrakcyjnym.
Profesjonalne rysowanie wymaga praktyki. Zasada jest podobno do rozwijania umiejętności pisarskich: kompetencje i wyczucie stylu budowane są przez regularne lektury dobrych książek oraz pisanie. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie się w zestaw do rysowania. Znajdziemy w nim różne rodzaje narzędzi: węgiel do rysowania, ołówki do rysowania, pastele, gumkę, temperówkę, rozcieracz i inne akcesoria, dzięki którym zadbamy o swoje narzędzia pracy, a swoją twórczość uczynimy atrakcyjniejszą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana